W tegorocznych obchodach Dnia Górnika w Bełchatowie wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości miały charakter jubileuszowy, bo KWB Bełchatów obchodzi 40-lecie swojego istnienia.

W tym roku życzenie dla polskich górników od głowy państwa popłynęły z Bełchatowa. Zanim tak się stało, mieszkańców stolicy polskiej energetyki tradycyjnie w dniu św. Barbary obudziła górnicza orkiestra, a następnie odbyła się msza w intencji bełchatowskich górników. Zwieńczeniem obchodów górniczego święta była barbórkowa akademia. Najważniejszym gościem bełchatowskich górników był w tym roku prezydent RP Andrzej Duda.

 

„Mówienie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe”

 

Andrzej Duda, dziękując w imieniu Rzeczpospolitej wszystkim górnikom za ciężką pracę i miłość do ojczyzny, zapewnił ich, że od początku swojego urzędowania pamięta o polskim górnictwie i je wspiera. - Jeżeli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe - mówił prezydent Andrzej Duda w Bełchatowie. Dodawał, że jeżeli w ogóle może być mowa o dekarbonizacji, to z punktu widzenia polskich interesów, tylko w jednym tego słowa znaczeniu – ograniczenia emisji CO2, np. poprzez nowoczesne inwestycje, ale nie w znaczeniu ograniczenia wydobycia i produkcji energii z węgla – podkreślał.

 

Prezydent zwracał także uwagę na znaczenie bełchatowskich zakładów dla Polski. – Nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania naszego państwa bez Bełchatowa – mówił.

 

Marek Woszczyk, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spółki matki w Grupie PGE,– podkreślał, że produkcja energii zaczyna się w kopalniach oraz dziękował wszystkim górnikom i pracownikom wspomagającym ich pracę.

 

Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiEK SA, zaapelował o patronat głowy państwa nad polskim górnictwem węgla kamiennego oraz brunatnego.

 

Kazimierz Kozioł, dyrektor obchodzącej w tym roku 40-lecie istnienia KWB Bełchatów, przypomniał najważniejsze daty w historii bełchatowskiego zakładu, a także osoby, które szczególnie mocno przysłużyły się jej rozwojowi. Podkreślał, że swój obecny kształt kopalnia zawdzięcza pracownikom, którzy przez kolejne lata budowali jej potencjał.

 

Podczas uroczystości górnicy z Bełchatowa i Turowa zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Otrzymali je m.in. z rąk prezydenta. Krzyże Zasługi oraz medale za długoletnią służbę otrzymało ponad 130 pracowników spółki.

 

Na akademii nie zabrakło gości – parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli nauki oraz instytucji państwowych, a także partnerów biznesowych. Wszyscy zgodnie dziękowali górnikom za ich ciężką pracę oraz życzyli spokojnej i bezpiecznej pracy.

 

Obchody górniczego święta w Bełchatowie zakończył niedzielny występ zespołu Dżem.  

kwbbelchatow_site