O projekt związany z budową kopalni odkrywkowej w Złoczewie, a także przyszłość Bełchatowa – pytali dziennikarze prezesa PGE GiEK SA  Jacka Kaczorowskiego na konferencji prasowej, która została zorganizowana w siedzibie spółki z okazji 40–lecia Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie oraz zbliżającej się Barbórki.

 

Zaproszonych dziennikarzy najbardziej interesował projekt związany z wydobyciem węgla brunatnego w Złoczewie. – PGE GiEK aktualnie realizuje dwa projekty związane z pozyskaniem koncesji na wydobywanie węgla ze złoża „Złoczew” i „Gubin”. Natomiast należy pamiętać, że proces inwestycyjny związany z budową odkrywki w Złoczewie rozpocznie się po uzyskaniu decyzji o przyznaniu koncesji na wydobywanie węgla ze złoża – mówił prezes Jacek Kaczorowski. – Aktualnie w PGE GiEK SA trwają analizy mające na celu wypracowanie optymalnego modelu zagospodarowania węgla ze złoża „Złoczew” – dodał.

 

Dziennikarze dopytywali prezesa PGE GiEK SA także o pozostałe zasoby węgla w bełchatowskiej kopalni. – W Kopalni Bełchatów, zarówno w polu Szczerców jaki i polu Bełchatów, zostało ok 754 186 tys. Mg. węgla, który będzie można efektywnie wykorzystać. Wydobycie przewidujemy do roku 2040, jednak będzie to zależeć od zapotrzebowania – wyjaśniał prezes.

 

Warto podkreślić, że lokalizacja Bełchatowa ma szczególne znaczenie w polskim sektorze elektroenergetycznym. – Centralne położenie miasta, wyprowadzenie mocy, doświadczona kadra i przyzwolenie społeczne pozwala na dostosowanie jednostek wytwórczych, tak aby dalej Bełchatów zabezpieczeł potrzeby energetyczne Polski nawet po zakończeniu wydobycia – podkreślał prezes Jacek Kaczorowski.

 

Prezes Jacek Kaczorowski zaprosił także dziennikarzy na uroczystości związane z obchodami  górniczego święta. Rozpocznie je o 9:00 msza święta w intencji górników i ich rodzin w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia w Bełchatowie. Po przemarszu ulicami miasta, o 12:00 w Hali Widowisko – Sportowej odbędzie centralna akademia.​

kwbbelchatow_site