Górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów przygotowują się do obchodów Dnia Górnika 2011. Oficjalne uroczystości barbórkowe poprzedzą Karczma Piwna i Comber Babski, które odbędą się 26 listopada.

Tegoroczne uroczyste obchody Barbórki zaplanowano wyjątkowo na dzień 3 grudnia. W tym dniu w Kościele Parafialnym Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Św. Barbary na os. Dolnośląskim w Bełchatowie zostanie odprawiona msza święta celebrowana przez Arcybiskupa Władysława Ziółka Metropolitę Łódzkiego. Następnie górnicy przemaszerują ulicami Bełchatowa do Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie odbędzie się akademia barbórkowa. Podczas uroczystości zarówno pracownicy Kopalni, jak i mieszkańcy Bełchatowa będą mogli wysłuchać koncertu fortepianowego (soliści - Polska Scena Muzyczna). 

Tegorocznym obchodom Dnia Górnika będzie towarzyszyć akcja badań potencjalnych dawców szpiku. Będzie to już czwarta akcja zorganizowana przez Zarząd Klubu HDK PCK przy bełchatowskiej Kopalni. Odbędzie się ona 2 grudnia br. od godz. 8:00 w pomieszczeniu po byłej stołówce (budynek ZTS – B2).

Wszyscy, którzy chcą zostać dawcami, będą mogli oddać krew do badania, a potem znaleźć się w Światowym Rejestrze Dawców Szpiku.

Przypomnijmy, że:

  • dawcą szpiku może być każdy człowiek między 18 a 50 rokiem życia, dawca musi być zdrowy, nie może być obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi,
  • zabieg pobrania szpiku do przeszczepu jest bezpieczny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy,
  • komórki szpiku ulegają stałej regeneracji, ubytek szpiku zostaje bardzo szybko wyrównany,
  • szpik kostny można oddać tylko i wyłącznie honorowo i bezinteresownie.

kwbbelchatow_site