Uchwała VII Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego
VII Międzynarodowy Kongres Górnictwo Węgla Brunatnego odbył się w Bełchatowie w dniach 11 – 13 kwietnia 2011 r.
Organizatorami Kongresu byli:
W Kongresie uczestniczyło ok. 320 osób, w tym 63 z zagranicy, reprezentujących wyższe uczelnie i instytuty naukowo-badawcze, branżowe departamenty ministerstw zarządzających górnictwem i energetyką, koncerny paliwowo-energetyczne, kopalnie, elektrownie, elektrociepłownie, przemysł maszyn i urządzeń oraz firmy i instytucje współpracujące z branżą węgla brunatnego i energetyki.
Hasło przewodnie obrad to „Rola i miejsce węgla brunatnego w światowej energetyce XXI wieku”.
Kongres kolejny raz potwierdził strategiczną rolę węgla brunatnego, jako paliwa energetycznego na dziś i w kilkudziesięcioletniej perspektywie, zarówno w Polsce, Unii Europejskiej, jak i na świecie. Obecnie w Polsce i na świecie węgiel brunatny jest najtańszym paliwem do produkcji energii elektrycznej, a problem energii jest dzisiaj problemem globalnym.
Według prognozy specjalistów tendencja ta utrzyma się w długim horyzoncie czasowym, ponieważ inne paliwa energetyczne w dotychczas rozpoznanych złożach wyczerpią się, a nowe złoża węgla kamiennego występują w znacznie gorszych warunkach górniczo-geologicznych.
66 referatów zgłoszonych i opublikowanych oraz przeprowadzona dyskusja w czasie obrad Kongresu nacechowana troską o rozwój branży górnictwa węgla brunatnego
i energetyki na niej opartej, pozwoliły na sformułowanie i przyjęcie wniosków, które zostały zawarte w poniższej uchwale.