Od 13 grudnia, wraz z nadejściem ochłodzenia, rozpoczęło się naśnieżanie tras stoku cieszącego się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców centralnej Polski.

W ciągu dnia, przy niewielkiej temperaturze ujemnej -3°C i dużej wilgotności wydajność armatek jest niewielka i raczej testowa, ale przy prognozowanych spadkach temperatury poniżej -10°C i małej wilgotności powietrza mamy nadzieję na znaczne zwiększenie produkcji sztucznego śniegu – mówi Janusz Paduch z OSiR Góra Kamieńsk. – Bezpieczna pokrywa śniegu na trasach wymagana przez GOPR wnosi 30-50 cm ubitego, ratrakowanego śniegu – dodaje.

Ośrodek  Góra Kamieńsk, ze względu na położenie w centralnej Polsce, ma zdecydowanie trudniejsze warunki do przygotowania i oddania tras zjazdowych w porównaniu do ośrodków narciarskich zlokalizowanych w górach. Góra Kamieńsk do produkcji białego puchu wykorzystuje skomplikowany system, który osiąga dobrą wydajność przy temperaturze poniżej -5°C, natomiast  maksymalną poniżej -8°C. W niskich temperaturach można produkować duże ilości dobrej jakości suchego śniegu. Niezbędna jest również właściwa wilgotność.

Wszystko sprawdzone

W październiku i listopadzie wykonywane były prace konserwacyjno-remontowe i przygotowania obiektu do sezonu zimowego. Pod koniec listopada odbyły się odbiory techniczne kolei linowej, wyciągu talerzykowego i przenośnika taśmowego przeprowadzone przez Transportowy Dozór Techniczny. Szczegółowy przegląd przeszedł także system naśnieżania, w tym m.in. rurociągi, linie kablowe, armatki śnieżne i system odwodnienia. Dla bezpieczeństwa narciarzy pracownicy zabezpieczają trasy przy pomocy siatek osłaniających, wyłapujących i materacy osłonowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem osób, które odwiedzą stoki narciarskie na Górze Kamieńsk będą czuwać ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wymieniono także dotychczasowy, kilkunastoletni system dostępu do urządzeń wyciągowych ośrodka.

Nowy system usprawni obsługę gości ośrodka. Oferuje on naliczanie wykupionego czasu korzystania z urządzeń od momentu pierwszego przejścia przez bramki i wideoweryfikacji użytkownika – wyjaśnia Janusz Paduch.

System ma też wyeliminować możliwość odsprzedaży i nieoficjalnej wymiany karnetów poza kasami ośrodka.

Szczegóły cennika, regulamin, warunki pogodowe oraz informacje o ośrodku są dostępne na oficjalnej stronie: http://gorakamiensk.info/ 

O Górze Kamieńsk

Góra Kamieńsk została usypana przez zwałowarki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów z 1,4 mld m3 nadkładu. W pełni zrekultywowana Góra Kamieńsk, na której spółka PGE GiEK posadziła ok. 25 milionów drzew, jest najlepszym dowodem na to, że zmiany powierzchni terenu związane z wydobyciem węgla metodą odkrywkową mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem przywracany jest poprzedniej lub innej działalności gospodarczej.

Góra Kamieńsk to dziś całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy, który stanowi jedną z największych atrakcji regionu. W okresie zimowym Góra Kamieńsk to królestwo narciarzy i snowboardzistów. 760 m długości stoku, od 30 do 150 m szerokości, 123 m różnicy wzniesień oraz pełne oświetlenie to gwarancja udanej zabawy do późnych godzin wieczornych. Nartostrada wyposażona została w trzy urządzenia wyciągowe. Czteroosobowa kolej linowa o długości 723 m bezpiecznie może wwieźć na stok ok. 2000 osób na godzinę, natomiast wyciąg talerzykowy o długości 700 m aż do 800 osób na godzinę. Początkujący narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z przenośnika taśmowego o długości 160 m.

Latem dużą popularnością na Górze Kamieńsk cieszy się 620-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy wyposażony w 35 saneczek. Urozmaiconą trasę można pokonać z prędkością nawet 40 km/godz. Na młodszych miłośników aktywnego spędzania czasu czeka mini park rozrywki, a w nim m.in. 6-stanowiskowa trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Najnowszą atrakcją ośrodka jest tor tubingowy, czyli zjazd pontonem po specjalnej 150-metrowej macie. Do rampy startowej toru możemy dostać się wjeżdżając usytuowanym równolegle przenośnikiem taśmowym, który jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.

Na szczycie Góry Kamieńsk znajduje się też elektrownia wiatrowa PGE Energia Odnawialna o łącznej mocy zainstalowanej 30 MW, składająca się z 15 wiatraków.

kwbbelchatow_site