Obchody najważniejszego święta w branży górniczej rozpoczęły się tradycyjną pobudką Orkiestry Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. W Parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie została odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana przez księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia. Z uwagi na obostrzenia we mszy mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób,

dlatego nabożeństwo transmitowane było na żywo na kanale YouTube Grupy PGE. We mszy św. wzięli udział m.in.: Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki, posłowie Małgorzata Janowska, Anna Milczanowska, Grzegorz Lorek, Marek Matuszewski, władze samorządowe, Wojciech Dąbrowski prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, a także zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z prezesem Andrzejem Legeżyńskim na czele.

Z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa, w tym roku zrezygnowano z tradycyjnych elementów towarzyszących obchodom Dnia Górnika, tj. z uroczystej akademii, przemarszu gwarków ulicami Bełchatowa, a także z tradycyjnych biesiad – karczmy piwnej i combra babskiego. Po uroczystej mszy św., w odpowiednim reżimie sanitarnym, nastąpiło jedynie wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym górnikom z KWB Bełchatów i KWB Turów, które w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Wręczono Brązowy Krzyż Zasługi, a także złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę. Wręczono ponadto górnicze stopnie generalskie przyznawane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz honorowe odznaki „Zasłużony dla KWB Bełchatów”.

Po uroczystym wręczeniu odznaczeń, gratulacje wszystkim wyróżnionym górnikom złożył również Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Górnictwo to zawód trudny i wymagający ogromnego hartu ducha, gdzie umiejętności i doświadczenie mają kluczowe znaczenie. Tym większy szacunek należy się tym osobom, które potrafiły podołać wszystkim wyzwaniom, jakie niesie ze sobą uprawianie tej profesji. Dzień Górnika to czas radości, ale także refleksji. To właśnie dzięki takim pracownikom, jak Wy Państwo, Kopalnie w Bełchatowie i Turowie są dzisiaj branżowym liderem i nowoczesnym zakładem. I choć zdaję sobie sprawę, że przyszłość górnictwa węgla brunatnego dla wielu z Was wiąże się z ogromem pytań związanych z jego przyszłym kształtem, jestem przekonany, że ostatecznie proces trwającej transformacji zrealizowany zostanie zgodnie z naszymi oczekiwaniami – powiedział prezes Andrzej Legeżyński.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, podziękował pracownikom kopalni Bełchatów i Turów za pracę, która gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Za nami kolejny, trudny rok pandemii, w trakcie którego pracownicy kopalń szczególnie odczuwali zagrożenie związane z koronawirusem. Potrafiliście Państwo i temu wyzwaniu podołać, a dzięki Państwa ciężkiej pracy bezpieczeństwo energetyczne Polski było zawsze zagwarantowane. Za to zaangażowanie w imieniu całej Grupy PGE ogromnie Państwu dziękuję. Górnictwo to jedna z tych dziedzin gospodarki, która współcześnie musi stawić czoła poważnym wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną. Choć zmiany są konieczne i nieuchronne, to dla nas wszystkich priorytetem jest, aby była to sprawiedliwa transformacja, rozłożona w czasie z poszanowaniem miejsc pracy i lokalnych gospodarek, z szacunkiem dla naszych tradycji, a przede wszystkim z uwzględnieniem interesów polskich górników – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski.

W imieniu parlamentarzystów głos zabrała poseł Małgorzata Janowska.

– Pragnę wyrazić ogromny szacunek dla Państwa codziennej pracy. Pochylam głowę przed Waszym trudem, poświęceniem, nierzadko narażaniem zdrowia i życia, służbą dla regionu i kraju przez 24 godziny na dobę. Całej górniczej braci przekazuję z tego miejsca tradycyjne pozdrowienie – Szczęść Boże, z nadzieją na dalszą bezpieczną i pomyślną pracę dla wszystkich – powiedziała poseł Małgorzata Janowska.

Wicewojewoda Karol Młynarczyk nawiązał w swoim wystąpieniu do transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Transformacja musi być sprawiedliwa i uwzględniać czynniki społeczne i ekonomiczne. Nie może doprowadzić do zapaści ekonomicznej Polski i innych krajów – podkreślił wicewojewoda. Życzę Państwu sukcesów zawodowych i satysfakcji, harmonii między szczęściem osobistym i zawodowym oraz dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności – przekazał życzenia Karol Młynarczyk.

Maciej Kozakiewicz, pełnomocnik zarządu województwa łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego odczytał list marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera.

– Od dziesięcioleci węgiel brunatny z Bełchatowa stanowi o sile tego regionu. Szczycimy się jego wydobyciem i wytwarzaną z niego energią. Jesteśmy dumni z naszego zagłębia i jego możliwości. Tak naprawdę jesteśmy dumni z Was, drodzy Górnicy, którzy ciężko pracujecie na te wyniki, tworzycie potęgę tego miejsca i stanowicie o jego marce – napisał w liście marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Marszałek nawiązał również do transformacji energetycznej. – Jako władza samorządowa województwa zrobimy wszystko, żeby przejść przez transformację w sposób jak najmniej dotkliwy. Polski rząd prowadzi ambitną, ale jednocześnie bardzo racjonalną politykę klimatyczną i energetyczną, dostosowując tempo zmian do potrzeb polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa – zapewnił marszałek.

kwbbelchatow_site