Górnictwo węgla brunatnego zapewnia stabilne dostawy energii elektrycznej dla polskich rodzin

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w przesłanym liście, który odczytał Damian Bronner, przewodniczący rady nadzorczej PGE GiEK, przekazał górnikom wyrazy szacunku za podejmowanie wyzwań, jakie stawia branża energetyczna i górnicza. Zwrócił uwagę, że Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

Ma ona ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, przyczyniając się nie tylko do rozwoju regionu i lokalnej społeczności, ale i zwiększania potencjału energetycznego Polski. Jest to szczególnie istotne właśnie teraz, w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie, w której znajduje się również Polska. W ogromnej mierze to dzięki Państwa codziennej pracy możliwe są niezakłócone dostawy niezbędnej ilości paliwa dla pobliskiej Elektrowni Bełchatów, odpowiedzialnej za ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wyzwania dla branży górniczej

Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zwrócił uwagę, że kolejna Barbórka obchodzona jest w klimacie poważnych wyzwań dla górnictwa, które jest filarem sektora energetycznego polskiej gospodarki.

Górnicze święto jest okazją, by podkreślić, jak ważna jest rola pracowników kopalń nie tylko dla rozwoju naszej Spółki, ale i dla suwerenności naszego kraju. Stabilna pozycja PGE GiEK w polskiej gospodarce wynika bezpośrednio z rzetelnego wykonywania obowiązków pracowników naszych Oddziałów. Chciałbym szczególnie docenić Wasz wkład, drodzy górnicy Turowa i Bełchatowa, w codzienną pracę, która przekłada się na ciągły rozwój i ugruntowaną pozycję na gospodarczej mapie Polski. Na słowa uznania zasługuje zdolność, z jaką potraficie łączyć przeszłość z nowoczesnością, wykorzystując swoje umiejętności, doświadczenie i najnowsze rozwiązania technologiczne – zaznaczył Zbigniew Kasztelewicz p.o. prezesa zarządu PGE GiEK.

Podczas gali wręczono m.in. odznaczenia resortowe i zakładowe zasłużonym górnikom. Za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz przedsiębiorstwa pracownicy odebrali Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W uznaniu zasług dla rozwoju górnictwa Minister Aktywów Państwowych nadał odznakę honorową Zasłużony dla Górnictwa RP, stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego. Przyznano także odznaczenia dla osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla spółki PGE GiEK oraz Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Podczas uroczystości zgromadzeni oddali hołd górnikom, którzy stracili życie w wyniku tragicznego wypadku w ZG Sobieski w Jaworznie.

kwbbelchatow_site