Projekty spółek Grupy Kapitałowej PGE znalazły się na liście kilkudziesięciu projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Listę ogłoszono podczas konferencji „Społeczne wyzwania biznesu po 30 latach gospodarki wolnorynkowej w Polsce”, która odbyła się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Spośród 90 zgłoszonych inicjatyw eksperci, którzy w praktyce zawodowej zajmują się społeczną odpowiedzialnością biznesu, wyłonili 60 projektów w dwóch kategoriach: projekty lokalne i ogólnopolskie. „Góra Kamieńsk” znalazła się w rankingu lokalnym, natomiast „Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu”, w ramach którego wyróżniono program „Dzielimy się ciepłem”, w rankingu ogólnopolskim.
Do prowadzonego biznesu podchodzimy w sposób odpowiedzialny na każdym poziomie prowadzonej działalności i niezmiernie cieszy nas fakt, że jest to dostrzegane przez rynek. Grupa PGE wyznacza kierunki transformacji energetycznej, ale najważniejsze jest to, że zmianę zaczynamy od siebie, wsłuchując się w potrzeby naszego otoczenia. Dlatego tak ważne jest dla nas znalezienie się wśród tych firm, których działania przyniosły największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Ranking przygotowały ośrodek analityczny THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu i jest on częścią większego projektu, który zainicjowany został w 30-lecie gospodarki wolnorynkowej.
Górę Kamieńsk zbudowała Kopalnia Bełchatów
Wyróżniona w rankingu Góra Kamieńsk ma 395 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w centralnej Polsce. Usypały ją gigantyczne zwałowarki należącej do Grupy PGE Kopalni Bełchatów z 1,4 mld m3 nadkładu zalegającego nad węglem brunatnym. Skala przeprowadzonych przez kopalnię działań rekultywacyjnych jest ogromna – dotychczas oddział zrekultywował ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych i przekazał Lasom Państwowym ponad 1500 ha zalesionych gruntów.
– Największa w Polsce skala produkcji energii elektrycznej w bełchatowskim kompleksie energetycznym przekłada się na znaczne zobowiązania wobec środowiska naturalnego. Rekultywacja terenów pogórniczych jest jednym z elementów prowadzonej przez spółkę PGE GiEK działalności wydobywczej i poprzez przywracanie wartości użytkowych i przyrodniczych terenom przejętym wcześniej pod działalność górniczą, pokazujemy, że realizujemy swoje działania w sposób odpowiedzialny. Najlepszym przykładem jest w pełni zrekultywowana Góra Kamieńsk, która dzisiaj jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu - mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Na szczycie wzniesienia znajduje się elektrownia wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 30 MW, składająca się z 15 turbozespołów (wiatraków). Z kolei na północnym stoku usytuowany jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk z bogatą ofertą letniej turystki i sportów zimowych, dzięki której Góra Kamieńsk stała się słynna w całym kraju. Kompleks narciarski ośrodka kusi amatorów tego sportu najdłuższym stokiem w centralnej Polsce oraz wyposażeniem, którego może pozazdrościć niejeden górski kurort. Trasa narciarska ma długość 760 metrów, a szerokość waha się od 30 do 150 m. Latem ośrodek także dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Zbocza góry to przede wszystkim trasy rowerowe. Wyznaczone ścieżki o różnej skali trudności zachęcają do wycieczek na dwóch kółkach. Trasy rowerowe zostały skomunikowane z Bełchatowem i mają łączną długość 60 km.
Wybudowany przez kopalnię na zwałowisku zewnętrznym Pola „Bełchatów” ośrodek jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców regionu. Frekwencja zimą, w zależności od warunków narciarskich, dochodzi do 150 tys. narciarzy i snowboardzistów, a latem z atrakcji korzysta około 20 tys. gości.
Program PGE Energia Ciepła „Dzielimy się ciepłem”
Wyróżniony przez FOB ogólnopolski Program „Dzielimy się ciepłem” ma na celu wsparcie społeczności lokalnej poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Realizowany jest w Gdańsku, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Siechnicach i Zielonej Górze. PGE Energia Ciepła w ramach programu poprzez wyłonione instytucje przekazała w 2019 roku łącznie ponad 300 tysięcy złotych dla najbardziej potrzebujących odbiorców korzystających z ciepła sieciowego.
– Jako największy producent ciepła w Polsce wspieramy tych, którzy tego ciepła potrzebują najbardziej. Dlatego angażujemy się wspólnie z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pożytku publicznego w pomoc dla odbiorców wrażliwych społecznie, która jest skierowana na pokrycie rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Nasze działania zostały zauważone i docenione, a nasz program „Dzielimy się ciepłem” znalazł się wśród projektów mających największą wartość dla społeczeństwa, co nas dodatkowo wspiera i motywuje do dalszej pomocy – podkreślił Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.
Beneficjentami programu „Dzielimy się ciepłem” zostały w tym roku: Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA i Fundacja „Świat Wrażliwy” z Gdańska; Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Fundacji „Światło”, Fundacja Pomocy Samotnym Matkom, Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych „Daj Szansę” i Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „MŁODY LAS” w Toruniu; Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie; Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania; Mieszkańcy Gminy Siechnice, będący w trudnej sytuacji materialnej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.