Spośród 90 zgłoszonych inicjatyw eksperci, którzy w praktyce zawodowej zajmują się społeczną odpowiedzialnością biznesu, wyłonili 60 projektów w dwóch kategoriach: projekty lokalne i ogólnopolskie. „Góra Kamieńsk” znalazła się w rankingu lokalnym, natomiast „Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu”, w ramach którego wyróżniono program „Dzielimy się ciepłem”, w rankingu ogólnopolskim.

Do prowadzonego biznesu podchodzimy w sposób odpowiedzialny na każdym poziomie prowadzonej działalności i niezmiernie cieszy nas fakt, że jest to dostrzegane przez rynek. Grupa PGE wyznacza kierunki transformacji energetycznej, ale najważniejsze jest to, że zmianę zaczynamy od siebie, wsłuchując się w potrzeby naszego otoczenia. Dlatego tak ważne jest dla nas znalezienie się wśród tych firm, których działania przyniosły największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ranking przygotowały ośrodek analityczny THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu i jest on częścią większego projektu, który zainicjowany został w 30-lecie gospodarki wolnorynkowej.

lasy-i-stok-narciarski-na-gorze-kamiensk_1.jpg

 

Górę Kamieńsk zbudowała Kopalnia Bełchatów

Wyróżniona w rankingu Góra Kamieńsk ma 395 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w centralnej Polsce. Usypały ją gigantyczne zwałowarki należącej do Grupy PGE Kopalni Bełchatów z 1,4 mld m3 nadkładu zalegającego nad węglem brunatnym. Skala przeprowadzonych przez kopalnię działań rekultywacyjnych jest ogromna – dotychczas oddział zrekultywował ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych i przekazał Lasom Państwowym ponad 1500 ha zalesionych gruntów.

– Największa w Polsce skala produkcji energii elektrycznej w bełchatowskim kompleksie energetycznym przekłada się na znaczne zobowiązania wobec środowiska naturalnego. Rekultywacja terenów pogórniczych jest jednym z elementów prowadzonej przez spółkę PGE GiEK działalności wydobywczej i poprzez przywracanie wartości użytkowych i przyrodniczych terenom przejętym wcześniej pod działalność górniczą, pokazujemy, że realizujemy swoje działania w sposób odpowiedzialny. Najlepszym przykładem jest w pełni zrekultywowana Góra Kamieńsk, która dzisiaj jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu - mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Na szczycie wzniesienia znajduje się elektrownia wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 30 MW, składająca się z 15 turbozespołów (wiatraków). Z kolei na północnym stoku usytuowany jest Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk z bogatą ofertą letniej turystki i sportów zimowych, dzięki której Góra Kamieńsk stała się słynna w całym kraju. Kompleks narciarski ośrodka kusi amatorów tego sportu najdłuższym stokiem w centralnej Polsce oraz wyposażeniem, którego może pozazdrościć niejeden górski kurort. Trasa narciarska ma długość 760 metrów, a szerokość waha się od 30 do 150 m. Latem ośrodek także dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Zbocza góry to przede wszystkim trasy rowerowe. Wyznaczone ścieżki o różnej skali trudności zachęcają do wycieczek na dwóch kółkach. Trasy rowerowe zostały skomunikowane z Bełchatowem i mają łączną długość 60 km.

Wybudowany przez kopalnię na zwałowisku zewnętrznym Pola „Bełchatów” ośrodek jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców regionu. Frekwencja zimą, w zależności od warunków narciarskich, dochodzi do 150 tys. narciarzy i snowboardzistów, a latem z atrakcji korzysta około 20 tys. gości.

pge-ec-dzielimy-sie-cieplem.jpg

 

Program PGE Energia Ciepła „Dzielimy się ciepłem”

Wyróżniony przez FOB ogólnopolski Program „Dzielimy się ciepłem” ma na celu wsparcie społeczności lokalnej poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Realizowany jest w Gdańsku, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Siechnicach i Zielonej Górze. PGE Energia Ciepła w ramach programu poprzez wyłonione instytucje przekazała w 2019 roku łącznie ponad 300 tysięcy złotych dla najbardziej potrzebujących odbiorców korzystających z ciepła sieciowego.

– Jako największy producent ciepła w Polsce wspieramy tych, którzy tego ciepła potrzebują najbardziej. Dlatego angażujemy się wspólnie z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pożytku publicznego w pomoc dla odbiorców wrażliwych społecznie, która jest skierowana na pokrycie rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Nasze działania zostały zauważone i docenione, a nasz program „Dzielimy się ciepłem” znalazł się wśród projektów mających największą wartość dla społeczeństwa, co nas dodatkowo wspiera i motywuje do dalszej pomocy – podkreślił Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Beneficjentami programu „Dzielimy się ciepłem” zostały w tym roku: Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA i Fundacja „Świat Wrażliwy” z Gdańska; Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Fundacji „Światło”, Fundacja Pomocy Samotnym Matkom, Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych „Daj Szansę” i Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „MŁODY LAS” w Toruniu; Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie; Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania; Mieszkańcy Gminy Siechnice, będący w trudnej sytuacji materialnej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

kwbbelchatow_site