Pracownicy kopalń PGE GiEK otrzymali wiele życzeń i listów gratulacyjnych.

Życzenia i gratulacje przesłała m.in. Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP.

Barbórkowe uroczystości, co roku jednoczą środowisko górnicze, pracowników przemysłu wydobywczego oraz ściśle związanej z nim branży, jaką jest energetyka konwencjonalna. Wyrażamy szacunek dla ludzkiego wysiłku i jego owoców, dla górniczego braterstwa rodzącego się wśród ludzi, którzy na co dzień ryzykują zdrowie i życie. Siła i piękno górniczej tradycji to również źródło wartości ważnych i aktualnych, mimo zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych. Stanowi o integralności górniczego stanu, będąc zarazem fundamentem życiowych postaw, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To niezbywalna część polskiej kultury i tożsamościnapisała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Do aktualnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą nawiązał w życzeniach Premier Mateusz Morawiecki.

Tegoroczne Górnicze Święto obchodzimy w okresie szczególnie burzliwym i pełnym niepewności na rynkach surowców energetycznych. Ostatnie wydarzenia wstrząsnęły światową i europejską polityką i gospodarką. Długofalowe konsekwencje pandemii COVID 19 i agresja Rosji na Ukrainę sprawiają, ze sektor wydobywczy mierzy się obecnie z niezwykle trudnymi wyzwaniami ekonomicznymi i technicznymi. Od tego, jak na nie odpowiemy zależeć będzie pomyślność Polski. Zdaję sobie sprawę, że przyszłość polskiego górnictwa węgla brunatnego, dziś będącego regionalnym liderem, dla wielu z Was wiąże się z ogromem pytań związanych z jego przyszłym kształtem. Jestem przekonany, że proces trwającej transformacji energetycznej zostanie zrealizowany zgodnie z naszymi oczekiwaniami – podkreślił Premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin przekazując życzenia pracownikom kopalń PGE GiEK podziękował za pracę.

Dziś jedyne słowo, które przychodzi na myśl to – dziękuję. Za Państwa trud, zaangażowanie, poświęcenie. Za etos pracy i życia górnika, pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie. W dzień uroczystych obchodów dnia patronki górników dziękujemy również Państwa najbliższym. To Oni każdego dnia wspierają Państwa, otaczając opieką i troską – czytamy w liście Wicepremiera Jacka Sasina.

Barbórka to święto szczególne i jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów, wyrażających szacunek dla wytrwałej i odpowiedzialnej pracy oraz wielkiej tradycji górniczej. Z tej okazji przesyłam gratulacje i słowa uznania dla kadry zarządzającej i wszystkich pracowników kopalni. Dziękuję Państwu za zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu tej trudnej i odpowiedzianej pracy – podziękowała w swoim liście Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji i Nauki.

Gratulacje przesłała również Poseł ziemi bełchatowskiej Małgorzata Janowska.

W zawód górnika wpisany jest codzienny trud, poczucie braterstwa i odpowiedzialności za siebie i innych. Górnicza praca wymaga niezwykłej wytrwałości, ciągłego doskonalenia i doświadczenia wykuwanego także w sytuacji zagrożenia życia. Szacunek dla siebie i innych, pokora i siła charakteru to przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, które niezmiennie tworzą górniczy etos. Pamiętamy także, ze mimo postępu technicznego wiąże się z ryzykiem. My Polacy za ten wysiłek z głębi serca dziękujemy – napisała w liście Poseł Małgorzata Janowska.

Dzisiaj wraz ze świętą Barbarą – patronką górników cały kraj wyraża uznanie i szacunek dla pracowników przemysłu wydobywczego. Bez ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górników niemożliwym byłoby zapewnienie Polsce rozwoju, suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego, a milionom polskich rodzin i krajowej gospodarce stabilnych dostaw energii elektrycznej. Jako lider polskiej energetyki i zrównoważonej transformacji energetycznej patrzymy w przyszłość. Wiemy, że priorytetem działań musi być ciągły rozwój i gotowość na zmiany, tak aby sprostać oczekiwaniom i wyzwaniom, jakie przed nami stoją. Musimy jednak pamiętać, aby te zmiany były rozłożone w czasie z poszanowaniem miejsc pracy i lokalnych gospodarek. Sprawiedliwa transformacja to taka, która uwzględnienia interesy polskich górników – powiedział Ryszard Wasiłek, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Tegoroczną Barbórkę obchodzimy w klimacie poważnych wyzwań dla górnictwa, które jest filarem sektora energetycznego polskiej gospodarki. Górnicze święto jest okazją, by podkreślić, jak ważna jest rola pracowników kopalń nie tylko dla rozwoju naszej spółki, ale przede wszystkim dla suwerenności naszego kraju. Dziś bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako niezależność energetyczna i paliwowa - staje się synonimem bezpieczeństwa narodowego. Dlatego chciałbym szczególnie docenić Wasz wkład, drodzy górnicy Turowa i Bełchatowa, w zapewnienie bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej. Na najwyższe słowa uznania zasługuje zdolność, z jaką potraficie łączyć tradycję z nowoczesnością, wykorzystując swoje umiejętności, doświadczenie i najnowsze rozwiązania technologiczne, które skutecznie zwiększają efektywność naszych kopalń – powiedział Andrzej Legeżyński, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Centralne obchody Dnia Górnika były okazją do wręczenia wyróżnień za sumienną pracę w służbie Państwa. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Wiceprezesa ds. Wydobycia PGE GiEK Zbigniewa Kasztelewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - odznaczeniem cywilnym nadawanym za wybitne osiągnięcia. Ponadto wręczonych zostało 87 medali za długoletnią służbę.

Decyzją Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina pięć osób zostało wyróżnionych odznaką honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP” , a wśród nich prezes zarządu PGE GiEK Andrzej Legeżyński. Nadane zostały także stopnie Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego, Generalnego Dyrektora Górniczego oraz Dyrektora Górniczego. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP oraz Ministra Aktywów Państwowych dokonał I Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk.

Odznaczeni zostali również pracownicy, którym decyzją Dyrektora Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów została przyznana odznaka honorowa „Zasłużony dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów”. Ponadto, dyrektora KWB Turów Sławomira Wochnę uhonorowano odznaką za 35-lecie pracy w kopalni.

barborka_pgegiek_2022.jpg
barborka_pgegiek_2022_1_pa-legezynski.jpg
barborka_pgegiek_2022_2.jpg
barborka_pgegiek_2022_2_i-wicewojewoda-k-mlynarczyk.jpg
barborka_pgegiek_2022_2_palegezynski.jpg
barborka_pgegiek_2022_3.jpg
barborka_pgegiek_2022_5.jpg
barborka_pgegiek_2022_6.jpg
barborka_pgegiek_2022_7.jpg
barborka_pgegiek_2022_8.jpg
barborka_pgegiek_2022_9.jpg
barborka_pgegiek_2022_10_p-z-kasztelewicz.jpg
barborka_pgegiek_2022_11.jpg
barborka_pgegiek_2022_12.jpg
barborka_pgegiek_2022_13.jpg
barborka_pgegiek_2022_14.jpg
kwbbelchatow_site