Zebranie organizacyjne powołujące Sekcję Wędkarską w ramach Koła Miejskiego odbyło się 12 sierpnia 1975 roku. Celem sekcji było powołanie Koła PZW przy Kopalni „Bełchatów”. W zebraniu, którego organizatorem był kolega Włodzimierz Żerkowski, uczestniczyły 22 osoby. Zebranie wybrało pierwszy Zarząd Sekcji w składzie: Alojzy Burliga, Jerzy Wysocki i Irena Fiszer.

W dniu 19 lutego 1976 roku odbyło się Zebranie Członków PZW powołujące Koło przy KWB „Bełchatów”. Wybrano pierwszy Zarząd Koła w składzie: Stanisław Badeńczyk – Prezes, Wiktor Musielak – Prezes Honorowy, Ryszard Rybicki – Wiceprezes i Kapitan Sportowy, Zygmunt Piekuszewski – Sekretarz, Zdzisław Żwirek – Skarbnik i Jerzy Wysocki – Gospodarz. Ostatecznie Koło nr 3 zarejestrowano w Urzędzie Miasta i Gminy Bełchatów dnia 29 marca 1976 roku. Siedziba Koła mieściła się w Klubie „Gwarek” przy ul. 19-go Stycznia w Bełchatowie. Od momentu powstania Koło aktywnie uczestniczyło w realizacji zadań Statutowych Związku związanych z organizacją zawodów, wyjazdów wędkarskich oraz gospodarką rybacko-wędkarską. Pierwszy Zarząd wydał okolicznościowy znaczek i proporczyk dla członków i sympatyków koła. W podsumowaniu działalności kół PZW za 1976 rok przez Zarząd Okręgu w Łodzi Koło nr 3 zdobyło I miejsce w grupie kół małych. Od początku istnienia Koła pojawiły się sukcesy sportowe. W dyscyplinie spławikowej w 1976 roku zdobyliśmy wicemistrzostwo Okręgu Łódź, a w 1977 mistrzostwo Okręgu Piotrków Trybunalski. Nasi reprezentanci byli w kadrze spławikowej okręgu. Z inicjatywy Koła Kopalnia w 1977 oddała w użytkowanie nowo wybudowany zbiornik Wawrzkowizna na rzece Widawce, do którego w ramach pierwszego zarybiania wpuszczono w grudniu 4000 kg karpia. Wraz z powstaniem Okręgu PZW Piotrków Trybunalski w 1977 roku, Koło od dnia 2 stycznia 1978 roku stało się opiekunem tego zbiornika. Prowadząc aktywną działalność Koło w szybkim tempie zdobywało nowych członków oraz umacniało pozycję najaktywniejszego Koła w okręgu. Kolejne Zarządy realizowały cele statutowe oraz własne nakreślone przez Zebrania Zwyczajne, polegające na pozyskiwaniu nowych łowisk, rozwijanie współzawodnictwa i współpracy pomiędzy Kołami Kopalń Węgla Brunatnego, tworzenie szerszej oferty rekreacji i zawodów towarzyskich, planowe prowadzenie ochrony wód i łowisk wraz z corocznym zarybianiem wód. Zadania te realizowano współpracując na bieżąco z Kierownictwem Kopalni oraz Zarządem Okręgu. Od 2001 roku systematycznie zwiększamy stan osobowy Koła Górnik z 1190 osób do 1612 w 2021 roku. Posiadamy status drugiego największego Koła w Okręgu PZW Piotrków Trybunalski.

Skład Zarząd Koła Górnik na kadencję 2021-2024: Marcin Słok – Prezes, Jakub Szczepaniak – Wiceprezes ds. Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej, Przemysław Simkowski – Wiceprezes ds. Sportu i Rekreacji, Roman Matysiuk – Skarbnik, Piotr Sobutkowski – Sekretarz, Marek Kowalski, Łukasz Krzysiek – Gospodarze koła.

Członkowie: Leszek Stasiak, Krystian Pawłowski, Adrian Parzyński, Jakub Śliwiński, Marek Bąkowicz.

Opiekun strony internetowej oraz profilu na Facebook: Tomasz Stasiak.

Honorowy Prezes Koła nr 3 Górnik: Antoni Florczyk.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej: Łukasz Wojtas.

Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego: Paweł Makara.

Opiekun ds. Młodzieży: Przemysław Grochowiec.

Rzecznik Dyscyplinarny: Marcin Wąsowicz.

Grupowy Społecznej Straży Rybackiej Koła: Zenon Szymaniak

Dane kontaktowe:
Koło nr 3 "Górnik"
ul. Sportowa 3
97-400 Bełchatów

Szczegółowe informacje – www.kologornik.pl