Góra Kamieńsk

Elektrownia wiatrowa
Na podstawie wczesnych obserwacji oraz analiz rocznych pomiarów wiatrów, prowadzonych od 2001 roku na zwałowisku zewnętrznym Pola Bełchatów, podjęto decyzję budowy fermy wiatrowej.
Wybudowano na powierzchni wierzchowiny 15 turbin o mocy 2 MW (każda), co daje całkowitą moc parku wiatrowego ok. 30 MW. Każda z zainstalowanych turbin posiada trzy łopaty o długości 40 m. Elektrownia wiatrowa produkuje energię dla około 6 tys. gospodarstw.

 

Trasa narciarska – Góra Kamieńsk
W 2004 roku powołano do życia Ośrodek Sportu i Rekreacji – Góra Kamieńsk, którego największą atrakcją stał się zlokalizowany na północnym stoku wybudowany przez Kopalnię wyciąg narciarski. Ośrodek stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku.
Do dyspozycji turystów oddane zostały: oprócz stoku narciarskiego, letni tor saneczkowy, ścieżki rowerowe, mini plac zabaw dla dzieci, ścianka wspinaczkowa i tor kartingowy. Powierzchnia trasy narciarskiej wraz z jej infrastrukturą wynosi ok. 10 ha.
U podnóża została wybudowana stacja dolna z zapleczem hotelowo-gastronomicznym i wypożyczalnią sprzętu oraz około 400 miejsc parkingowych. Korzystna jest też lokalizacja nartostrady, położenie w centralnej Polsce oraz bliskość do trasy szybkiego ruchu.

 

Ścieżki rowerowe
Wiosną 2005 roku Kopalnia w porozumieniu z Dyrekcją Lasów Państwowych przygotowała na zwałowisku ponad 40 kilometrów ścieżek rowerowych. Również miłośnicy jazdy ekstremalnej na rowerach mogą uprawiać tutaj zjazdy po zboczach zwałowiska. Wytyczono trzy trasy o różnym stopniu trudności.
Zarówno początek jak i koniec tras znajduje się przy stoku narciarskim. Dla osób preferujących zjazd rowerowy w dwie z tras włączono wyciąg krzesełkowy z uchwytami na rowery.
Korzystając z tras można dotrzeć do wielu ciekawych obiektów, jakimi są między innymi punkty widokowe na kopalnię, elektrownię i okolicę. Można obejrzeć również składowisko gipsu i domek myśliwski wraz ze ścieżką edukacyjną, gdzie w sposób obrazowy i opisowyy omawia się zagadnienia z gospodarki łowieckiej oraz ochrony lasów. Planuje się połączenie szlaków rowerowych ze ścieżkami istniejącymi już na terenie Gminy Kleszczów oraz Bełchatów.
Corocznie wzrasta liczba chętnych do spędzania wolnego czasu na zrekultywowanym zwałowisku. Góra Kamieńsk staje się miejscem wypoczynku mieszkańców z Bełchatowa, Łodzi, Warszawy, Piotrkowa, Częstochowy czy Radomska.
Zwałowisko zewnętrzne oraz przekazana część wewnętrznego Pola Bełchatów weszły w skład terenów łowieckich dwóch kół myśliwskich. Myśliwi prowadzą na tych obszarach politykę łowiecką.

Telefony kontaktowe:
informacja/kasy – 44 737 77 30,
gastronomia/hotel – 44 737 77 38 lub 730 824 740,
GOPR – 44 737 77 35,
wypożyczalnia/szkółka narciarska – 44 737 77 33.

Share on FacebookGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
© PGE Polska Grupa Energetyczna SA