SITG

SITG jest apolitycznym, dobrowolnym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem naukowo – technicznym zrzeszającym inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem. SITG opiera swą działalność statutową na pracy społecznej członków. Celami SITG są w szczególności:

  • Integrowanie środowiska inżynierów i techników,
  • Kształtowanie opinii i ocen dotyczących górnictwa w Polsce,
  • Inspirowanie przedsięwzięć techniczno – organizacyjnych na rzecz gospodarki narodowej i ochrony środowiska naturalnego,
  • Ochrona godności zawodu i reprezentowanie interesów członków SITG,
  • Krzewienie oświaty i kultury technicznej oraz upowszechnianie doświadczeń w dziedzinie nauki i techniki,
  • Doskonalenie systemu kształcenia kadr technicznych dla górnictwa i geologii, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry technicznej,
  • Kształtowanie etyki zawodowej inżynierów i techników,
  • Kultywowanie tradycji górniczych i ochrona zabytków techniki,
  • Budowanie i zacieśnianie związków koleżeńskich, organizowanie życia kulturalnego i towarzyskiego członków SITG i ich rodzin.

Dzieje Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa na ziemi bełchatowskiej należy zacząć od decyzji o budowie nowoczesnego kompleksu górniczo-energetycznego w rejonie Bełchatowa. Wraz z ludźmi przyjeżdżającymi z różnych stron Polski do pracy w Kopalni „Bełchatów” znalazło się wielu, którzy mieli staż i doświadczenie w zorganizowanej działalności stowarzyszeniowej głównie w istniejących ośrodkach węgla brunatnego (okręg turoszowski, okręg koniński). To właśnie oni utworzyli grupę inicjatywną, która doprowadziła do powstania 11 czerwca 1974 roku Koła Zakładowego SITG przy działającej wówczas w Bełchatowie Delegaturze Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego. Stowarzyszenie skupiając w swych szeregach kadrę inżynieryjno-techniczną sprzyjało nie tylko wymianie doświadczeń zawodowych, ale także integracji pozazawodowej w powstającym zagłębiu bełchatowskim. To właśnie ich zasługą było organizowanie życia kulturalnego, towarzyskiego oraz kultywowanie tradycji górniczych. Koło SITG należące wówczas do Oddziału SITG we Wrocławiu liczyło wówczas 45 członków.21 stycznia 2003 r., Zarząd Główny SITG w Katowicach powołał Oddział SITG z siedzibą w Bełchatowie. Obecnie tj. w 2016 roku Oddział SITG w Bełchatowie zrzesza sześć Kół: Koło KWB Bełchatów, Koło Ramb, Koło Betrans, Koło Bestgum, Koło Seniora i Koło GiEK. Łącznie w Oddziale zrzeszonych jest 1242 członków. Dzięki mądrej i skutecznej działalności organu zarządzającego, dzisiaj Oddział SITG w Bełchatowie posiada własną siedzibę i prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie prowadzenia szkoleń. Tradycją stało się organizowanie przez Oddział SITG Międzynarodowych Kongresów Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Ich organizacja oraz poruszana tematyka są wysoko oceniane nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Pierwsze dwa Kongresy odbyły się we Wrocławiu w 1994 r. i 1996 r., a ich głównymi organizatorami byli: Wrocławski Oddział SITG, Zarząd Główny SITG i Politechnika Wrocławska. Kolejne Kongresy, które miały odbyć się w Czechach (Most) i Niemczech (Freiberg), nie doszły do skutku. Po dłuższej przerwie, w 2002 r., w Bełchatowie odbył się III Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego pod hasłem ”Węgiel brunatny – paliwem energetyki XXI wieku”. 

Kolejne Kongresy odbywały się również w Bełchatowie, i tak:

IV Kongres

06. – 08.06.2005 r. - IV Kongres pod hasłem „Węgiel Brunatny - Energia - Środowisko”.

Od lewej: Stanisław Żuk, Zbigniew Bicki, Jacek Zatorski, Krzysztof Wiaderny, Kazimierz Kozioł, Marek Chrzanowski

 

V Kongres

11-13 czerwca 2007 r. - V Kongres, którego hasłem przewodnim było „Węgiel Brunatny - Energia - Rozwój”.

Kazimierz Kozioł

Od lewej: prof. Antoni Tajduś, Kazimierz Kozioł, Jacek Kaczorowski, Marek Włóka, Waldemar Rudnicki, Zbigniew Cieślak.

VI Kongres

18 - 20.05.2009 r. - VI Kongres pod hasłem „Węgiel Brunatny - Energia - Środowisko - Przyszłość.

Od lewej:  Antoni Pietkiewicz, prof. Antoni Tajduś, Jacek Kaczorowski, Tomasz  Zadroga, Kazimierz Kozioł

Od lewej: Elżbieta Radziszewska, Ryszard Frankowski, Anna Skórzak, Henryk Jacek Jezierski

VII Kongres

11-13 kwietnia 2011 r. – VII Kongres, którego głównym tematem było „Rola i miejsce węgla brunatnego w światowej energetyce XXI wieku”.

Od lewej: prof. Józef Dubiński, Kazimierz Kozioł, prof. Tadeusz Słomka, Brian Ricetts - Sekretarz Generalny EURACOAL, Stanisław Żuk, Jacek Kaczorowski.

Od lewej: Waldemar Szulc, Jacek Kaczorowski, Eugeniusz Rusiński

VIII Kongres

VIII Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego odbył się w Bełchatowie w dniach 7-9 kwietnia 2014 r. Hasto przewodnie kongresu: ,,Węgiel brunatny - szanse i zagrożeniawynika z roli i znaczenia węgla brunatnego i energetyki na nim opartej dla rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw oraz z pełnej świadomości zagrożeń dla rozwoju tej branży i branż współpracujących.

 

IX Kongres

IX Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego odbył się w Bełchatowie w dniach 11 - 13 kwietnia 2016 roku. Kongres został zorganizowany przez: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa - Oddział w Bełchatowie, pod hasłem ,,Węgiel brunatny gwarantem bezpieczeństwa energetycznego”.

 

X Kongres

X Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego odbył się w Bełchatowie w dniach Kongres odbył się w Bełchatowie w dniach 16 – 18 kwietnia 2018 roku. Hasło Kongresu „Węgiel Brunatny – dziś i w przyszłości”, wynikało z oceny obecnego stanu górnictwa węgla brunatnego i fundamentalnego pytania o przyszłość tego górnictwa i energetyki na nim opartej.

 

XI Kongres

XI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego odbył się 17 ‒ 19 kwietnia 2023 r.  Bełchatów pod hasłem: „Transformacja Węgla Brunatnego”.

Hasło Kongresu wynikało z oceny stanu górnictwa węgla brunatnego i nieuniknionej konieczności przekształcenia tego górnictwa i energetyki na nim opartej.

Uczestnicy wymienionych Kongresów i zaproszonych gości m.in. z Polski, Niemiec, Grecji, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Bułgarii, Serbii i Belgii, reprezentowali wyższe uczelnie i instytucje naukowo-badawcze, branżowe departamenty ministerstw zarządzających górnictwem i energetyką,  koncerny paliwowo-energetyczne, kopalnie, elektrownie, przemysł maszyn i urządzeń oraz instytucje współpracujące z branżą węgla brunatnego i energetyki.

W Polsce i na świecie,  węgiel brunatny jest obecnie i będzie nadal najtańszym paliwem do produkcji energii elektrycznej, a problem zaspokajania potrzeb energetycznych dziś i w przyszłości jest problemem globalnym.

Pomimo krytyki górnictwa, węgiel jest i pozostanie jeszcze przez najbliższe lata istotnym źródłem dla zabezpieczenia produkcji energii elektrycznej  na świecie.

Działalność Oddziału i Kół SITG, to także spotkania i wyjazdy naukowo – techniczno – turystyczne, organizacja i współorganizacja Barbórek, spotkań i Biesiad górniczych, które mają na celu budowanie i zacieśnianie więzi koleżeńskich, organizowanie życia kulturalnego członków SITG i ich rodzin oraz integrowanie środowisk górników i energetyków.

Zarząd Oddziału w Bełchatowie tworzą:

  • Prezes - Kazimierz Kozioł,
  • Wiceprezesi – Józef Limanówka, Zbigniew Wiaderny (Prezes Koła KWB), Tadeusz Jabłoński (Prezes Koła Seniora),
  • Wiceprezes Sekretarz Zarządu Oddziału - Dariusz Lewandowski,
  • Skarbnik – Mariola Piestrzyńska
  • Członek Zarządu, zastępca Sekretarza – Radosław Pełka,
  • Członkowie Zarządu – Arkadiusz Błaszczyk i Dagmar Kucab.

Radę Oddziału tworzą :

wymieniony wyżej Zarząd Oddziału wraz z następującymi członkami Rady:

  • Dorota Orkisz (Prezes Koła GiEK)
  • Grzegorz Raksa (Prezes Koła SITG Bestgum),
  • Dariusz Wychowałek (Prezes Koła SITG Ramb),

KOMISJA REWIZYJNA:

  • Przewodniczący - Eugeniusz Walus,
  • Członkowie – Maciej Orłowski i Marek Terkiewicz.

Więcej informacji na stronie www.sitgbelchatow.pl